poniedziałek, 29 października 2012

Spotkanie 7. Usługi z literką "e" cz.I


1. E-nauka

E-nauka jest formą zdalnego przekazywania wiedzy wykorzystującą środki elektronicznej transmisji informacji. Najpopularniejsze jest nauczanie języków obcych tą metodą. E-nauka może przebiegać na cztery sposoby, zwane trybami:

Tryb samokształceniowy – cechuje się brakiem jakiegokolwiek kontaktu z nauczycielem i innymi uczniami, a uczeń sam musi decydować, kiedy i jak długo się uczy, a także sam kontroluje swoje postępy. Uczy się na podstawie dostarczonych materiałów np testów. Po zakończeniu takiego szkolenia istnieje możliwość wystawienia dyplomu.

Tryb synchroniczny – zwany trybem czasu rzeczywistego, pozwala uczestnikom i nauczycielowi komunikować się swobodnie, jakby byli obok siebie, wykorzystując komunikacje głosową Voice over IP i wspólny dostęp do narzędzi kursu, a okno przeglądarki pełni funkcje wirtualnej tablicy.

Tryb asynchroniczny – uczeń nie ma bezpośredniego kontaktu z nauczycielem (i innymi uczniami), ale może korzystać z jego pomocy, lecz nie w czasie rzeczywistym. Weryfikacja wiedzy następuje przez automatyczne testy i prace domowe sprawdzane przez nauczyciela, który jedynie narzuca ograniczenia czasowe. Komunikacja z nauczycielem zachodzi poprzez forum, e-mail lub komunikator.

Tryb mieszany – część zajęć odbywa się normalnie, i jest prowadzona na żywo przez nauczyciela (jak w normalnej szkole), a część to samodzielna praca z materiałem dostarczonym drogą elektroniczną.













2. E-praca.


Zwana też telepracą. Polega ona na wykonywaniu danego zawodu ale nie w siedzibie macierzystej firmy, lub w danym miejscu pracy. Jest to bardzo duży plus dla osób które chcą być czynne zawodowo i zarabiać pieniądze, ale z różnych przyczyn (np. choroba) nie mogą znajdować się w miejscu danej pracy. E-pracy można szukać na całym świecie, jednakże nie każdy rodzaj działalności można zorganizować w ten sposób. W 2008 roku co piąty polak deklarował, że chociaż raz miał do czynienia z telepracą. Przykładem telepracy mogą być wszystkie prace związane z tworzeniem dokumentów elektronicznych i ich redagowaniem np. tworzenie projektów, opracowań, tłumaczenie ich itp.

Rodzaje e-pracy:

Chałupnicza – może być wyłączna lub częściowa. Wyłączna polega na tym że pracujemy zazwyczaj w domu i rzadko mamy kontakt z pracodawcą, a częściowa – pracujemy jedynie kilka dni w tygodniu lub miesiącu, przez co możemy pracować dla kilku pracodawców.

Nomadyczna – wykonywana w różnych miejscach poza siedzibą firmy

Telecentra – praca w biurach poza siedzibą macierzystej firmy.

Zalety telepracy:



  • mniejszy stres
  • mniejsze koszty dla pracodawcy
  • eliminacja kosztów dojazdów
  • możliwość pracy dla niepełnosprawnych, chorych itp
  • większa swoboda organizacji swojego czasu dla pracownika

Wady telepracy:



  • utrudniona kontrola pracownika
  • możliwość poczucia bycia wyobcowanym
trudność odróżniania pracy od życia prywatnego
  • uzależnienie od techniki





 


 3. E-bankowość

Umowę o świadczenie usługi bankowości elektronicznej podpisuje się w oddziale banku prowadzącym twój rachunek, i w chwili zawarcia umowy otrzymujemy swój indywidualny numer klienta, który jest identyfikatorem w serwisie internetowym i telefonicznym. Przy korzystaniu z internetowej bankowości należy pamiętać o kilku rzeczach:



  • Zawsze używać swojego komputera.
  • Systematycznie aktualizować oprogramowanie.
  • Zwracać uwagę na to, by przeglądarka nie zapamiętywała haseł.
  • Korzystać z innego, bardziej złożonego hasła, niż to którego się używa normalnie.
  • Nigdy nie udostępniać osobą trzecim danych do logowania.
  • Nie zapisywać nigdzie haseł ani numerów PIN, a jeśli już to lepiej zawsze nosić to przy sobie.
  • Nie pozostawiać komputera bez wylogowania się z konta bankowego.




niedziela, 14 października 2012

Spotkanie 6. Sposoby komunikowania się.

1. SMS usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowych
2. MMS rozszerzenie funkcji SMS i EMS o możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki.



3. IRC jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.



4. Czat- rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług sieciowych.



5. .Gadu- Gadu- komunikator internetowy,  umożliwia przede wszystkim prowadzenie rozmów tekstowych, udostępnia również między innymi przesyłanie plików, prowadzenie konferencji i rozmów głosowych


6. Skype- komunikator internetowy,  umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych. 



7. Grupy dyskusyjne- system wymiany informacji,  pozwala na automatyczną wymianę wiadomości internetowych lub innego rodzaju pisanych komunikatów w obrębie pewnej grupy osób.



8. Fora forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej



9. Facebook- serwis społecznościowy,  w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook.



Spotkanie 5. Korespondencja elektroniczna.

Spotkanie 4. Rozwiazywanie problemów.

Algorytm – w matematyce oraz informatyce skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań. Ma on przeprowadzić system z pewnego stanu początkowego do pożądanego stanu końcowego. Badaniem algorytmów zajmuje się algorytmika. Algorytmy występują też w życiu codziennym, przykładem są przepisy kulinarne, które krok po kroku ukazują nam jak mamy przygotować daną potrawę.

Problem kasjera - kasjer ma wydać resztę, przy użyciu minimalnej liczby monet. Rozwiązanie oparte na algorytmie zachłannym, czyli wykonuje zawsze działanie, które wydaje się w danej chwili najkorzystniejsze. Najpierw używamy monety o największej dopuszczalnej wartości, redukując w ten sposób problem do wypłacenia mniejszej kwoty.

Algorytm ten można przedstawiać na wiele sposobów, oto kilka z nich:

Sposób 1. Opis słowny algorytmu wydawania reszty.

Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4


Sposób 2. Schematy blokowe.
 lub 


Jak widać, schemat drugi jest nieco bardziej skomplikowany od pierwszego, jednakże oba przedstawiają to samo.


Sposób 3. Rozwiązanie w Excelu.



Sposób 4. VBA


Po kliknięciu w przycisk „Wydanie reszty” pojawia się nam okno, w którym wpisujemy kwotę reszty do wydania. Po kliknięciu „ok” ukazuje się nam …


Sposób 5. Turbo Pascal

Turbo Pascal to jeden z podstawowych programów do pisania innych programów, obecnie jest rzadko używany – został wyparty przez inne, jednakże dzięki jego prostocie możemy z łatwością użyć go do rozwiązania problemu kasjera.


Sposób 6. C++

Tak jak wyżej.